Nasıl Pazarlarım ?

Nasıl Pazarlarım ?

Pazarlama Planı

Ürünlerimizi bölgenizde etkin bir şekilde pazarlayabilmeniz için, daha önce müşterilerimiz ve firmamızca uygulanan ve etkinliği kanıtlanmış çeşitli pazarlama stratejilerini bayii adaylarımızla paylaşıyoruz. Temelde hiçbir yeni fikre karşı olmamamıza rağmen, çalışmalarınızın başlangıcında aşağıdaki yöntemleri uygulamanız ve farklı pazarlama denemelerini ise aşağıdaki sistemleri oturttuktan sonra uygulamanız önerilir. Lütfen sizde başarıya ulaştığını düşündüğünüz bu tür deneyimlerinizi firmamızla paylaşınız. Kim bilir belki sizde Türkiye nin hiç bilmediğiniz bir ilinde , hiç tanımadığınız bir ailenin geçimini sağlamasına vesile olabilirsiniz.

1 )Mini-Shop Satış Noktası

Benzin istasyonları ile cironuzdan % 15 vermek kaydı ile bir stand anlaşması yapıyorsunuz. Ürünlerle birlikte tarafınıza gönderilen ücretsiz standınızı benzinliğe kurup, standınızın başına koyacağınız bayan stand hostesiniz müşterilere ürünü tane 2 TL den yada tane 2,50 TL , 4 tane alana bir mikrofiber bez hediye şeklinde satışa sunuyor. Bir benzin istasyonu noktasına günlük 500-1500 civarı araç geldiğini düşünürseniz % 20 lik satış başarısı ile bir noktada günlük olarak 200-350 TL civarı satış yapabilirsiniz. 

1 adet Technolog Sihirli mendiller bayii çıkış fiyatı ...... TL dir.

4 adet Technolog Sihirli Mendiller + 1 adet Eko home Joker mikrofiber bez bayii çıkış fiyatı ......TL dir.

Not: Personel temin imkanı bulunmayan bayilerimiz , personele pirim vermek yerine benzin istasyonundaki market elemanı, pompacılar yada yıkama elemanlarına pirim vererek satış yaptırabilirler.

2 )Benzinlikteki Personeller Aracılığı İle Satış

Personel temin şansı bulunmayan bayilerimiz, benzin istasyonlarındaki mevcut çalışanlar ( pompacılar, market görevlisi ve yıkamada çalışan elemanlar ) aracılığı ile de bu sistemi uygulayabilirler. İlk etapta dönemine göre en çok satan 3 çeşit ürünümüzden 1 er kutu benzinlikte kasa önüne, pompaların üzerine ve yıkamacıların yanına bırakılır. Hangi personelin ne kadar ürün sattığını tam olarak tespit edebilmeniz için her ürünün üzerine 2 TL şeklinde ancak 50 kuruş büyüklüğünde bir etiket yapıştırılır. Ürünü satan personeller, sattıkları ürün üzerindeki bu etiketleri biriktirir ve ay sonu bu etiketlerin sayısına göre hesap yapılır.

 

3 ) Uygulama Hizmeti ile Satış

Personellerle ürün satışını tercih etmeyen bayilerimiz, bunun yerine benzin istasyonlarında uygulama noktası oluşturarak 5 TL den ön cam koruma uygulamasını , uygulama hizmetini kendileri üstlenerekte yapabilirler.  Cam koruyucu yağmur kaydırıcı ürünümüz, kış ve ilk baharda yağmur kaydırıcı , yaz ve son bahar aylarında ise uzun yolda araç camına çarpan  sinek böcek pisiğine ve camlarda oluşan kalıcı kireç lekelerine karşı satışa sunulur.

Bu çalışmada benzin istasyonunda gelen araçların ve özellikle aracını yıkatan müşterilerin görebileceği bir bölümde bir uygulama noktası oluşturulur. Bu uygulama noktasında sizi tanıtan büyükçe baskılı bir branda, diğer ürünlerinizi sergileyebileceğiniz bir masa tarzı bir platform ve gelen müşterilere ürün tanıtımı yapabilmeniz için yarısına uygulama yapılmış , yarısı uygulamasız bir cam gereklidir. Müşteri geldiğinde hortumla cama su tutulduğunca camın su tutmadığını gören müşteri otamatik olarak ürüne ikna olacaktır.

Bu çalışmada benzinliğe kar vermek yerine istasyonla 100 yada 125 TL üzeri yakıt alan müşterilerine ücretsiz ön cam uygulaması yaparak anlaşmanız önerilir. İstasyon müşterilerine daha fazla yakıt satabilmek için bu sistemi önereceğinden müşteriler bizzat standınıza gelecektir. Ön cam uygulaması yaptığınız müşteriye diğer camlarına da 10 TL karşılığında uygulama yapabileceğinizi söylediğinizde diğer camlara yapacağınız uygulama karınız olacaktır. Ayrıca diğer ürünlerinizde siz uygulama yaparken müşterinize tanıtılabilir. Cam ları sileceğiniz için otomatik olarak mikofiber bezinizi de tanıtımış olacaksınız.

Bunun haricine istasyonla %15 kar anlaşması yapıp, müşterilerinizi standınıza çekmeniz için ücretsiz cam silme hizmeti de yapabilirsiniz. Mikrofiber bezlerimizle bir aracın cam temizlği 1 dk kadar sürecektir. Bu esnada ürünü göstererek 5 TL den uygulama hizmetide yapabilirsiniz.

4 )Toptan Dağıtım Modeli

Bu tür dağıtım modelleri ağırlıkta büyük şehirlerde yani benzin istasyonu sayısının 150 – 200 adetin üzerinde olduğu illerde uygulanması açısından uygundur. Ürünümüz ağırlıkta oto bakım ve koruma ürünlerinden oluştuğu için ürün satış noktaları oluşumunda özellikle benzin istasyonları marketleri, oto aksesuarcılar , yedek parçacılar, servisler ve süper marketler terch edilmelidir. Özel tasarım standı yada kasa üstü 35 adetlik teşhir kutuları  ile birlikte tarafınıza sevk edilecek ürünleri noktalarınıza yerleştirmeniz ( konsinye yada direkt satış ) ve daha sonra aylık olarak düzenli periyotlarda nokta ziyareti ile ürün tedariğine devam etmeniz önerilir. Bu noktalarınızda araç temizliğine yönelik kullanılan mikrofiber bezlerimizi de satışa sunmanız önemle önerilir.

Technolog Sihirli Mendiller gurubunun benzin istasyonuna toptan satış fiyatları aşağıda belirtilmiştir.

Konsinye Satış: KDV dahil 1,50 TL

Kredi Kartı ile satış : KDV dahil 1,35 TL

Peşin satış : KDV dahil 1,32 TL

Toptan dağıtımda öncelikle önerilen 35 adetlik teşhir kutuları ile en çok satılan 3 çeşit ürünle kasa önüne ürün koymanızdır. Daha sonra ürünler tanındıkça her 1 yada iki ayda bir yeni bir ürünü daha noktaya sunarak her ay bir yenilik getirmiş olursunuz.

Konsinye olarak mal verdiğiniz noktanız için 3 Kutu ( 105 adet ) ürün bayii çıkış maliyetiniz 55,75 TL dir. Bir ay sonra 38 adet ürününüz dahi satıldığında ( 38 x 1,50 TL = 57 TL ) , yalnızca satılan ürünün ücretini dahi tahsil etmeniz, ilk etapta yatırdığınız sermayenizi geri almanızı sağlayacaktır. Daha sonra satılan tüm ürünler direkt olarak karınızdır.

Çalışma sistemleri hakkında kafanıza takılan sorunlar için dönüş yaptığınızda genel koordinatörümüz tarafından daha geniş bilgilendirme yapılacaktır. 

Etiketler: nasıl pazarlarım